Rośliny

 NAJNOWSZE ARTYKUŁY

 

Przedwiośnie pachnące wawrzynkiem wilczełyko

Luty, marzec… Wokół uśpiony zimowy las... Ale, ale, cóż to za przyjemna woń? Skąd taki zapach w tym zimowym, bezlistnym jeszcze, zimnym lesie? Otóż i przyczyna zapachu, krzew - wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum).

Data publikacji: 2017-02-08 21:04:00

Dzikie Dziedzictwo - zakończyliśmy projekt inwentaryzacji ekosystemów leśnych

Zakończyliśmy badania terenowe! Nasza wiedza i renoma Stowarzyszenia zdobyły poparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Stowarzyszenie latem 2015 roku przeprowadziło całościowe inwentaryzacje specjalistyczne cennych i rzadkich gatunków roślin lasów w południowo-wschodniej części Kasztelanii Ostrowskiej. Wyniki ostatecznie znane, dotacja rozliczona. W ramach projektu objęliśmy także monitoringiem przyrodniczym populację bardzo cennego gatunku z naszego terenu obuwika pospolitego Cypripedium calceolus. Dane uzyskane podczas prac terenowych posłużą propozycji wyznaczenia obszarów, które w ramach ochrony dziedzictwa regionalnego uwzględnią właściwe zagospodarowanie krajobrazu i cennych miejsc. Wyniki badań będziemy sukcesywnie przedstawiać.

Data publikacji: 2016-02-08 16:51:00

Osobliwa Kasztelania Ostrowska - nocny storczyk z żyznego gaju

"Osobliwa Kasztelania Ostrowska" to cykl artykułów przedstawiających wyróżniające walory Kasztelanii na tle Wielkopolski czy nawet całego kraju. Perełką przyrodniczą są dzikie storczyki. Jednym z pośród nich jest podkolan zielonawy, który stanowi prawdziwą rzadkość w tej części Polski, a ponadto związał przebieg rozmnażania z nocą.

Data publikacji: 2015-11-08 19:22:29

Osobliwa Kasztelania Ostrowska - roślinna rzadkość, co dzieci rodzi

Aura coraz bardziej pozwala przyspieszać wegetacji. Rozkręcać będziemy więc także działania w ramach projektu Dzikie Dziedzictwo. Pora na pierwszą odsłonę artykułów z cyklu "Osobliwa Kasztelania Ostrowska". Zaczniemy od osobliwego gatunku, który wyróżnia nasz region na tle środkowej Wielkopolski. Mamy u nas kilka blisko siebie położonych stanowisk żywca cebulkowego Dentaria bulbifera.

Data publikacji: 2015-04-23 12:04:00

Przed śniegu nadejściem zimowe botaników dreptanie

Może wraz z zimą idzie spać znaczna część przyrody, ale nie my! Przed śniegiem zaglądnęliśmy jeszcze pod ostatni zwiodczały listek...

Data publikacji: 2014-12-09 22:41:00

Niespokojny los storczyka, czyli o pomyślnym rozwiązaniu trudnych kwestii

Na początku sierpnia tego roku na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz stronie gminy Łubowo pojawił się artykuł naszego autorstwa, opowiadający o zaskakującej historii występowania storczyka kruszczyka szerokolistnego przy drodze do Imielenka. W listopadzie tego roku stanowisko mogło przestać istnieć. Każdy kto myśli, że wymieranie populacji jest odległe będzie miał poniżej przykład tej nieoczywistości.

Data publikacji: 2014-12-01 16:30:00

Nowe odkrycia botaniczne na murawach gminy Łubowo

Pod koniec lata na piaszczystych pagórkach koło Imielenka odkryto nowe stanowiska rzadkich gatunków roślin. Wiele z nich ma w Kasztelanii jedne z nielicznych stanowisk w Wielkopolsce! A że murawy ciepłolubne i ich gatunki to duży rarytas w naszej rodzimej przyrodzie, to warto poznać ich wartość i zagrożenia. Przedstawiamy wyniki ostatnich naszych znalezisk.

Data publikacji: 2014-10-03 13:19:00

Zdobywcy świata

By zdobyć świat należy się zbuntować. By bunt był opłacalny musi zakończyć się sukcesem. Tylko jak tego dokonać będąc rośliną?

Data publikacji: 2014-09-09 23:49:00
Strona 1 z 2 1 2