26.09.2014 - W Imielnie urządzilismy miłe popołudnie ze StowKO

 

26 września zaplanowaliśmy aż trzy róźne wydarzenia skierowane do mieszkańców Kasztelanii. Były więc smakołyki, manufaktura kosmetyków i gawędy o imieleńskich wierzbach.Młodzi Przyrodnicy robią ziołowe smakołyki

Z Młodymi Przyrodnikami zabraliśmy się za pieczenie tortu pokrzywowego i ziołowych babeczek. Przy trzech stanowiskach pod czujnym okiem Natalii zabraliśmy się za przygotowanie z przepisami naszych słodkości. Babeczki przygotowywały dziewczyny z pomocą Kingi, Artura i Macieja, natomiast zadanie przygotowania tortu przypadło dzielnym chłopakom oraz Natalii i Markowi. Ubaw był przeuroczy, tym bardziej, że wszyscy krzątali się w poszukiwaniu swoich składników i rownocześnie podglądali, jak radzą sobie inne zespoły. Powiem tyle - wypieki się udały. W czasie gdy babeczki i ciasto do tortu rosły była świetna okazja do wymyślnych zabaw przy budynku świetlicy. Spotkanie uznaliśmy zgodnie z naszymi Młodymi Przyrodnikami za w pełni udane!

 

Klub Kobiet Kreatywnych - kosmetyki domowe na dobry start

O godzinie 18:00 ruszyło pierwsze spotkanie Klubu Kobiet Kreatywnych, na którym panie miały okazję własnoręcznie przyrządzić kosmetyki z prostych domowych składników i baz kosmetycznych. Słowo wstępu i dalsze warsztaty poprowadziły Ina wraz z Michaliną - dziewczyny, które z wykształcenia i praktyki zawodowej mają profesjonalną wiedzę i praktykę. Mimo, że pojawiałem się z ciekawością tylko chwilami, to cieszyło mnie tak duże zainteresowanie uczestniczek spotkania i żywe zaangażowanie w tworzenie mikstur. O samym Klubie, historii pomysłu na powstanie oraz dalszych planach jeszcze usłyszymy osobno już niedługo. Już teraz jest pewne, że kreatywności nie brakuje naszym panią. Było wybornie!

 

Coraz mniej wierzbowego cienia

Ostatnim punktem wieczoru był wielowątkowy wykład Tadeusza Panowicza w ramach kolejnego spotkania "Przyrodnicze Gawędy" tym razem pod hasłem "W cieniu wierzb". Zastosowanie różnych gatunków wierzb przez ludność Wielkopolski była przeróżna - lekarstwa, budulec domów, materiał do rzeźbienia, ogrodzenia, opał i wiele innych. O tym wszystkim wraz z fotografiami kasztelańskich wierzb można było posłuchać na naszym spotkaniu. Pojawiły się także wątki przyrodnicze. Wierzby bowiem to rośliny karmiące wczesną wiosną owady. Czasem we wczesnym marcu wierzbowe kotki to jedyni karmiciele pszczół, stąd pełnią istotną rolę w życiu tych ważnych zapylaczy. Podczas dyskusji poruszyliśmy wątek zagrożenia dla zachowania bogactwa populacji gatunków wierzb oraz problem ochrony szpalerów wierzbowych w krajobrazie Kasztelanii Ostrowskiej. Z tym wiążemy wiosenny projekt sadzenia nowych ciągów wierzbowych wraz z ogławianiem starych drzew. Kolejne "Przyrodnicze Gawędy" pod koniec miesiąca. Na koniec była okazja złapać członków Stowarzyszenia w jednym kadrze aparatu :)

 

Maciej Jędrzejczak