Przyroda krainy

 


Przyroda Kasztelanii Ostrowskiej

  

TEMATYCZNIE - z Kasztelanii i ze świata

 

 Rośliny i roślinność                              Zwierzęta     

 

Krajobrazy                                                Ochrona przyrody

 

Ciekawe przyrodniczo miejsca          Relacje z wypraw

 

Informacje o przyrodzie ponadto w serwisach związanych z projektem "Dzikie Dziedzictwo" :

 


AKTUALNOŚCI

 

Orzechówka mączysta, leszczynowe gwiazdeczki

Zimowy spacer po lesie, w którym napotkamy leszczynę pospolitą (Corylus avellana), można urozmaicić pewną ciekawą obserwacją mykologiczną. W tym celu należy pooglądać gałęzie leszczynowych krzewów, zwracając szczególną uwagę na te, które są już uschnięte. Podczas obserwacji tych uschłych gałęzi można dostrzec na nich dziwne okrągławe twory barwy beżowej o powierzchni jakby posypanej otrębami. Są to owocniki grzyba o nazwie orzechówka mączysta (Encoelia furfuracea) - gatunku należącego do typu grzybów workowych (Ascomycota).

Data publikacji: 2017-04-10 16:23:00

Żurawi klangor na wilgotnych łąkach...

Żuraw zwyczajny (Grus grus) jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku był gatunkiem rzadko spotykanym w Polsce i bardzo płochliwym. Obecnie liczba żurawi wzrosła i dość łatwo można je spotkać. Zaadaptowały się przy tym do zmienionych warunków środowiska. Stały się mniej płochliwe, chętnie żerują na łąkach i polach uprawnych. Żurawie są wszystkożerne. Zjadają różne części roślin (nasiona, korzonki, źdźbła, młode pędy), jak również małe zwierzęta (mięczaki, owady, różne robaki, a nawet drobne gryzonie). W okresie pozalęgowym, w czasie migracji i na zimowiskach żurawie tworzą duże stada.

Data publikacji: 2017-03-02 13:43:00

Kisielnica trzoneczkowata, grzyb "zjadany" przez grzyba

Nawiązując do tematu wpisu o kisielnicy wierzbowej słów kilka o rodzaju kisielnica (Exidia sp.). W Polsce znanych jest nieco ponad 10 gatunków z tego rodzaju należącego do typu grzybów podstawkowych (Basidiomycota). Owocniki kisielnic najlepiej rozwijają się o chłodnej porze roku od jesieni do wiosny. Często spotykanym m.in. w grądach gatunkiem kisielnicy jest kisielnica trzoneczkowa (Exidia truncata). Na Czerwonej liście gatunków grzybów wielkoowocnikowych Polski jest ona opatrzona kategorią R – rzadkie.

Data publikacji: 2017-02-18 09:40:00

Kisielnica wierzbowa, bursztyny na gałęziach

Grzyby spotkać można o każdej porze roku, a kształty grzybów są o wiele bardziej rozmaite. Owocniki z trzonem i kapeluszem stanowią tylko pewną część rozmaitości kształtów, jakie grzyby mogą przybierać. Oglądane pod światło swą barwą przypominają bursztyny. Są to owocniki grzyba noszącego nazwę kisielnica wierzbowa (Exidia recisa).

Data publikacji: 2017-02-11 12:52:00

Przedwiośnie pachnące wawrzynkiem wilczełyko

Luty, marzec… Wokół uśpiony zimowy las... Ale, ale, cóż to za przyjemna woń? Skąd taki zapach w tym zimowym, bezlistnym jeszcze, zimnym lesie? Otóż i przyczyna zapachu, krzew - wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum).

Data publikacji: 2017-02-08 21:04:00

Czarka austriacka - grzybowy zwiastun wiosny

Zima trwa w najlepsze, chłód, śnieg, lód… Jednym z mniej znanych przejawów zbliżającej się wiosny są… grzyby. Jest w Kasztelanii Ostrowskiej miejsce, gdzie już na przedwiośniu możemy nacieszyć oczy pięknymi pucharkowatymi lub miseczkowatymi, czerwonymi wewnątrz, owocnikami czarki austriackiej.

Data publikacji: 2017-01-29 11:30:00

Z życia Stowarzyszenia || wyjazd do Białowieży 2016.05.30

W maju odbył się kolejny wyjazd rodzinny naszego Zespołu. Każdy taki wyjazd to okazja do poznawania nowych miejsc i poznawania siebie. Początek maja to idealna pora na oglądanie żywej Puszczy Białowieskiej, pełnej wtedy kwitnącego runa i świergolących ptaków. Wybraliśmy Puszczę Białowieską, bo to szczególne dla polskiego dziedzictwa miejsce, które zarazem pokazuje, jak dawniej wyglądały leśne ostępy Kasztelanii Ostrowskiej. Wyjazd tak daleko dał nam pogląd na nasze tereny. Sporo mamy różnych przemyśleń dotyczących Kasztelanii Ostrowskiej.

Data publikacji: 2016-11-06 12:34:00

RELACJA / wyjazd Zespołu na wyspę Wolin 2016.01.28

Pod koniec stycznia członkowie Zespołu Stowarzyszenia wyjechali na rodzinne spotkanie krajoznawczo-przyjacielskie nad Bałtyk. Celem naszej podróży była wyspa Wolin. Czterodniowa podróż była okazją do spędzenia tego czasu razem w pięknych okolicznościach malowniczych miejscowości i przyrody Wolińskiego Parku Narodowego.

Data publikacji: 2016-03-22 22:16:00
Strona 1 z 5 1 2 3 4 5