20.12.2014 - Piernikowo-stroikowo w Kasztelanii

 

Jak miło było spotkać się i poczuć świąteczną atmosferę, piekąc pierniki w ramach Koła Twórczych Mam oraz robiąc stroiki z Klubem Kobiet Kreatywnych. Za nami dwa spotkania - w Imielnie oraz w Imielenku.

 

 

 

Piernikowo w Imielnie

Podczas spotkania dla najmłodszych mieszkańców Kasztelani czekała moc wrażeń. Spotkanie nawiązywało do tradycji bożonarodzeniowych związanej z pieczeniem pierników.  Dzieci mogły wcielić się w rolę cukierników piekąc i ozdabiając świąteczne pierniki. Pomysłów nie brakowało, wszystkie pierniki były bardzo smaczne i przede wszystkim kolorowo ozdobione. Oprócz wypiekania pierników dzieci przygotowywały różnego rodzaju ozdoby choinkowe, wśród których nie zabrakło przepięknie wykonanych przez dzieci aniołków czy papierowych pierniczków. Przygotowane prace ozdobiły znajdująca się w świetlicy choinkę. Na zakończenie spotkania na wszystkie dzieci czekała niespodzianka. Do świetlicy zawitał Gwiazdor, który podarował dzieciom świąteczne upominki.

 

Co o piernikach warto wiedzieć?

- ich pierwsza receptura powstała w Holandii w XV wieku, były wówczas symbolem dobrobytu
- pierwsze pierniki w Polsce powstały w Toruniu w XVI w. - były to Katarzynki
- polska nazwa piernik pochodzi od starodawnego słowa pierny (czyli pieprzny)
- dawniej były doskonałą przekąską do wódki
- były ulubionym przysmakiem Fryderyka Chopina

 

I coś na wigilijny stół

Po spotkaniu Koła Twórczych Mam pora na Kobiety Kreatywne. Tym razem tworzyłyśmy świąteczne stroiki. Style były różne, począwszy od minimalizmu po barokowy przepych :) Głównym budulcem były sosnowe i świerkowe gałązki. Za ozdoby posłużyły nam laski cynamonu, anyżkowe gwiazdy, suszone pomarańcza, świecące łańcuchy i wstążki oraz kolorowe bombki. Każda z kompozycji była szczególna i z pewnością tworzona była z sercem. Już jutro stroiki będą zdobiły nasze stoły, dając miły korzenno - żywiczny zapach w naszych domach.

 

Zapraszamy do obejrzenia bogatej w zdjęcia galerii!

 

 


Kinga Jagielska

 

 

 

 

Natalia Olejnik