Osobliwości i ciekawe miejsca Kasztelanii Ostrowskiej

 

Osobliwości Kasztelanii Ostrowskiej:


 

Przyrodnicze

Czy na terenie Kasztelanii Ostrowskiej rośnie lub biega coś osobliwego, co wyróżnia ten region od innych części Wielkopolski czy nawet Polski? Tak! Jest tego całkiem sporo, choć wiedzy na ten temat jest niewiele w literaturze lub jest ona mało powszechna. Poznajcie wybrane gatunki, ekosystemy i zjawiska!

 

Żywiec cebulkowy (Dentaria bulbifera) - duża rzadkość Wielkopolski. Związany z terenami wyżynnymi na południu kraju oraz w pasie Polski północnej, a jednocześnie z reliktowymi kompleksami leśnymi (najczęściej lasy bukowe) powiązanymi historycznie z dawnymi puszczami. Utrzymujące się stanowiska na niżu są świadectwem pradawnej przyrody. Roślina wytwarza na łodydze cebulki - jako jedna z nielicznych w Polsce jest żyworodna!
CZYTAJ WIĘCEJ <<<

 

 

Podstrona w rozbudowie od maja 2015 r. - trwa kompletowanie danych, które zaczniemy udostępniać.  

 


AKTUALNOŚCI :


 

Osobliwa Kasztelania Ostrowska - nocny storczyk z żyznego gaju

"Osobliwa Kasztelania Ostrowska" to cykl artykułów przedstawiających wyróżniające walory Kasztelanii na tle Wielkopolski czy nawet całego kraju. Perełką przyrodniczą są dzikie storczyki. Jednym spośród nich jest podkolan zielonawy, który stanowi prawdziwą rzadkość w tej części Polski, a ponadto związał przebieg rozmnażania z nocą.

Data publikacji: 2015-06-20 00:39:00

Osobliwa Kasztelania Ostrowska - roślinna rzadkość, co dzieci rodzi

Aura coraz bardziej pozwala przyspieszać wegetacji. Rozkręcać będziemy więc także działania w ramach projektu Dzikie Dziedzictwo. Pora na pierwszą odsłonę artykułów z cyklu "Osobliwa Kasztelania Ostrowska". Zaczniemy od osobliwego gatunku, który wyróżnia nasz region na tle środkowej Wielkopolski. Mamy u nas kilka blisko siebie położonych stanowisk żywca cebulkowego Dentaria bulbifera.

Data publikacji: 2015-04-23 12:04:00
Strona 1 z 1