/ RELACJA / KKK - dzień kobiet w kawiarence "Kasztelanka" 8.03.2015

 

W tym roku obchodom Dnia Kobiet trzeba było dać nowe tchnienie. Spotkaliśmy się 8 marca w Imielnie w kawiarence "Kasztelanka". Była pełna sala, było kawiarnianie i artystycznie.

 

Już od dawna chodził nam po głowie pomysł organizowania tymczasowych spotkań w atmosferze kawiarni. Skoro zatem Kasztelania Ostrowska, to kawiarenka "Kasztelanka". Ten oryginalny, nierealizowany dotychczas na naszych terenach pomysł spotkał się już przy pierwszej odsłonie z dobrą realizacją, wystrojem i repertuarem. Ideą "Kasztelanki" jest otwieranie co jakiś czas w różnych miejscach Kasztelanii przestrzeni do rozmów znajomych przy słodkościach oraz spotkań z działalnością artystyczną. To swojego rodzaju alternatywa jeszcze innego sposobu na poznawanie się ludzi i kulturę "podawaną na miejscu".

 

Słodki repertuar

 

Przyroda Kasztelanii ciągle nas inspiruje. Jak przystało na kawiarenkę, podstawą menu tego wieczoru były słodkości. Można było skosztować m.in. "SERdecznik w łanie poziomek" popiając go lawendową "Kawą śródziemnomorską" lub bardziej procentowym ponczem "Kuklikowy zawrót głowy". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska z Klubem Kobiet Kreatywnych na czele, ze wsparciem także sołtysa Imielna Krzysztofa Skwarka i Radnego Zbigniewa Włodarczyka. Nakładem sił członków Stowarzyszenia udało się pięknie przyozdobić salę oraz wejście (znowu piękna praca Karoliny i Przemka Grzeczków).


Miłym zaskoczeniem było przybycie bardzo licznego grona kobiet chcących świętować ten szczególny dzień. Zaskoczenie było tym milsze, że do kawiarenki „Kasztelanka” zjechały się panie z różnych miejscowości - Imielenko, Imielno, Wierzyce czy Poznań. Frekwencja dopisała i trzeba przyznać, że kiedy sala była już pełna wszyscy zorientowali się, że należy dołożyć kolejnych kilka krzeseł do każdego ze stolików.

 

Muzyka, śpiew, Nepal, debata

 

Gdy ponad 60 pań zajęło ostatnie wolne miejsca, po krótkim powitaniu kelnerzy przystąpili do pracy. Rozdano menu oraz przyjmowano zamówienia. Nie obyło się bez drobnych, choć raczej zabawnych wpadek. W gorączkowej krzątaninie zdarzało się zamienić czasem zamówienia. Najważniejsza była jednak ciepła i serdeczna atmosfera, dzięki której panie przyjmowały wszystko z dużą rezerwą i uśmiechem. Wyjątkowy nastrój panujący na sali wzbudzony przytłumionym światłem i świecami był podsycany poezją i muzyką jazz, umilającą kosztowanie kolejnych słodkości. W trakcie trwania spotkania to mężczyźni recytowali wiersze, w tym erotyki. Gdy popołudniowe słońce chyliło się ku zachodowi, zabrzmiały dźwięki gitar i śpiew duetu Dominiki i Roberta - koncert, na którym zagrano dobre jazzowe kawałki.


"To był magiczny dzień dzięki spotkaniu na którym mogłyśmy poczuć się jak damy obsługiwane przez wspaniałych mężczyzn. Pięknie przystrojona sala, stłumione światło, zapach unoszących się kadzideł i wspaniałe towarzystwo na długo zapadnie w pamięci. Przez te kilka chwil zostałyśmy zabrane w podróż po świecie, kulturze i magii. Mogłyśmy pobyć ze sobą przy wspaniałej muzyce i dobrym ciastku zakrapianym słodkim winem. Relacja z podróży Agaty Ożarowskiej-­Nowickiej wzbudziła w nas ciekawość świata i podziw za odwagę z jakim ta drobna kobieta zmagała się w swoich kolejnych wyprawach! Niesamowite zdjęcia kobiet z innego dla nas świata uświadomiły nam, że człowiek to istota, która mimo licznych przeciwności z jakimi się zmaga na co dzień jest wstanie przetrwać z uśmiechem na twarzy! I tego nam wszystkim życzę drogie Panie i Panowie!"


 


Po zmierzchu członkini naszego Stowarzyszenia, podróżniczka i fotograf Agata Ożarowska-Nowicka przedstawiła swoją relację fotograficzną "Kobiety w podróżniczym obiektywie" z wypraw do Gruzji, Kirgistanu, Izreala, Rumunii oraz Nepalu. To była świetna okazja do refleksji, jak bardzo kobiety różnych rejonów świata są do siebie podobne, ale zarazem, z jakimi problemami muszą się spotykać w swoich społecznościach. Uczta obrazów, które zaserwowała nam Agata, będą miały swój dalszy ciąg w projektach kulturowych, które Stowarzyszenie będzie realizowało tego roku.

Na zakończenie spotkania odbyła się także debata panelowa o roli i aktywności kobiet na terenie Kasztelanii Ostrowskiej oraz o perspektywach i problemach z tym zagadnieniem związanych. Uczestniczyli w niej Agata Gilewicz, Natalia Olejnik, Kinga Włodarczyk-Przybyła oraz prowadzący Maciej Jędrzejczak. Wiele ciekawych spostrzeżeń, pytań i uwag z publiczności oraz planów udało się wywnioskować z tego panelu.

 

Kawiarenka - co dalej?

 

Dzień Kobiet 2015 był bardzo udany. Wiemy, że warto kontynuować ideę mobilnej kawiarenki "Kasztelanka", więc nie raz jeszcze ją otworzymy. Cieszy nas, że spotkanie w Imielnie zostało tak ciepło odebrane, a w ludziach istnieje potrzeba spotkań w dobrym towarzystwie, przy dobrej muzyce granej na żywo oraz rozwijania działalności artystycznej. Ten rok będzie pracowity właśnie pod kątem lokalnego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, więc sądzimy, że okazji do spotkań w "Kasztelance" nie zabrkanie. Warto śledzić nasze inicjatywy - do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

 Agata Gilewicz, Artur Skitek, Maciej Jędrzejczak