Grzyby

 

Orzechówka mączysta, leszczynowe gwiazdeczki

Zimowy spacer po lesie, w którym napotkamy leszczynę pospolitą (Corylus avellana), można urozmaicić pewną ciekawą obserwacją mykologiczną. W tym celu należy pooglądać gałęzie leszczynowych krzewów, zwracając szczególną uwagę na te, które są już uschnięte. Podczas obserwacji tych uschłych gałęzi można dostrzec na nich dziwne okrągławe twory barwy beżowej o powierzchni jakby posypanej otrębami. Są to owocniki grzyba o nazwie orzechówka mączysta (Encoelia furfuracea) - gatunku należącego do typu grzybów workowych (Ascomycota).

Data publikacji: 2017-04-10 16:23:00

Kisielnica trzoneczkowata, grzyb "zjadany" przez grzyba

Nawiązując do tematu wpisu o kisielnicy wierzbowej słów kilka o rodzaju kisielnica (Exidia sp.). W Polsce znanych jest nieco ponad 10 gatunków z tego rodzaju należącego do typu grzybów podstawkowych (Basidiomycota). Owocniki kisielnic najlepiej rozwijają się o chłodnej porze roku od jesieni do wiosny. Często spotykanym m.in. w grądach gatunkiem kisielnicy jest kisielnica trzoneczkowa (Exidia truncata). Na Czerwonej liście gatunków grzybów wielkoowocnikowych Polski jest ona opatrzona kategorią R – rzadkie.

Data publikacji: 2017-02-18 09:40:00

Kisielnica wierzbowa, bursztyny na gałęziach

Grzyby spotkać można o każdej porze roku, a kształty grzybów są o wiele bardziej rozmaite. Owocniki z trzonem i kapeluszem stanowią tylko pewną część rozmaitości kształtów, jakie grzyby mogą przybierać. Oglądane pod światło swą barwą przypominają bursztyny. Są to owocniki grzyba noszącego nazwę kisielnica wierzbowa (Exidia recisa).

Data publikacji: 2017-02-11 12:52:00

Czarka austriacka - grzybowy zwiastun wiosny

Zima trwa w najlepsze, chłód, śnieg, lód… Jednym z mniej znanych przejawów zbliżającej się wiosny są… grzyby. Jest w Kasztelanii Ostrowskiej miejsce, gdzie już na przedwiośniu możemy nacieszyć oczy pięknymi pucharkowatymi lub miseczkowatymi, czerwonymi wewnątrz, owocnikami czarki austriackiej.

Data publikacji: 2017-01-29 11:30:00
Strona 1 z 1