FLORALIA Festiwal Kwiatów i Ziół 2017 - twarze festiwalu

 


 


BADACZE I POPULARYZATORZY


 

W tym roku do Kasztelanii Ostrowskiej przyjedzie mistrz i prekursor dzikiej kuchni prof. UR dr hab. Łukasz Łuczaj. Etnobotanik, ekolog roślin i wielbiciel kwietnych łąk o szamańskiej duszy. Tak opowiada o swoich badaniach z różnych zakątków świata, że w kilka chwil stajesz się uczestnikiem jego podróży po Bałkanach, czy Chinach. Podczas Floraliów zabierze nas na roślinny spacer pełen wiedzy naukowej i ludowej. Autor wielu książek oraz publikacji naukowych na temat wykorzystania dzikich roślin.

Anna Mleczko jest doktorantką w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Ania zajmuje się biochemią oraz biologią molekularną. Ania jest też tegoroczną finalistką konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab Poland. Jak sama o sobie pisze - "Pasjonuję się swoją pracą – uwielbiam bowiem biochemię, i pracuję w laboratorium, co daje mi wiele energii, chęci i pomysłów do popularyzowania Nauki. Poza pracą jestem wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych zwierząt i uprawiam przeróżne sporty – najczęściej biegam w celu pozbycia się nadmiaru energii". Na Floraliach posłuchajcie koniecznie jak opowiada o naturze pożerającej kulturę oraz o roślinach mięsożernych. Warto!

 


ARTYŚCI


 

Agnieszka Cecylia Maćkowiak - głównym obszarem jej zainteresowań jest linoryt. Jak sama mówi, jest to technika, która wyraża jej artystyczną drogę. Drukiem wypukłym zajmuje się od 5 lat. Tematyka jej prac ściśle wiąże się z naturą człowieka i jego relacjami. Absolwentka grafiki warsztatowej UAP i kulturoznawstwa UAM. Agnieszka poprowadzi dla Was warsztaty z linorytu oraz warsztaty intorligatorskie.

Poznajcie Ewelinę Maroń. Ilustratorkę oraz animatorkę dzieci i dorosłych, która operuje przede wszystkim tradycyjnymi technikami rysunkowymi i graficznymi. Działa interdyscyplinarnie, łącząc różne techniki sztuki plastycznej. Maroń zawsze podchodzi do wszystkiego z wielkim zaangażowaniem i do pracy twórczej i do autorskich warsztatów i do roli młodej mamy. Możecie prześledzić ją na instagramie wpisując w przeglądarkę @ewelinamaron_ilustracje. To Wam zdecydowanie podpowie jakie atrakcje warsztatowe przygototwała na Floralia i dla najmłodszych i dla młodzieży.

Jedną z artystek, która będzie tworzyć swoją pracę w naturalnych przestrzeniach Kasztelanii Ostrowskiej jest Patrycja Plich. Artystka ukończyła studia licencjackie na Katedrze Intermediów na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Podejmuje działania usytuowane pomiędzy mediami, w szczególności wykorzystując specyfikę i możliwości słowa oraz bezpośredniego spotkania z odbiorcą. Podłożem do jej działań jest środowisko naturalne poddawane ciągłym materialnym i znaczeniowym modyfikacjom. Ostatnie wystawy i projekty, w których brała udział to m.in. Suburban Botany (Serde Residency, Aizpute, Łotwa, 2017), La Nuit de l’Instant, (Les Ateliers de l’Image, Marsylia, Francja, 2017), WRO Media Art Biennale (WRO Art Center, Wrocław, 2017), Potajemnie umiłowane idee (Skalar Office Center, Poznań, 2016), „Miopia Project” (Malta Festival, Poznań, 2016). Z jej dotychczasowymi realizacjami możecie zapoznać się wchodząc na stronę http://patrycjaplich.tumblr.com

Izabela Chęcińska i Karolina Hołota. Dziewczyny razem tworzą pracownię twórczą Sobótki zlokalizowaną w Poznaniu. Swoimi działaniami wprowadzają odbiorcę w intymną relację z przyrodą. Plotą wianki, wykonują dekoracje florystyczne, aranżują przestrzeń roślinnością i wszystkim tym co naturalne. Ponadto tworzą hipnotyzujące, wyciszające i niedające o sobie zapomnieć Leśne Historie - mikroświaty zamknięte w szkle. Ich praca jest zdecydowanie ich pasją, a wszystko co robią jest zgodne z ich wewnętrzną potrzebą piękna i estetyki. W czasie warsztatów na Floraliach dziewczyny wprowadzą Was w tajniki toczenia kokedam. Będziecie też mieli okazję zakupić ich czarujące Leśne Historie. Na pewno nie zawiedziecie się odwiedzając je na stoisku na Placu Festiwalowym czy w ich pracowni przy ulicy Szewskiej w Poznaniu. 

 


ANIMATORZY I SPOŁECZNICY


 

 


WYSTAWCY I RZEMIEŚLNICY


 

 

Hałaśliwa Zagroda to wyjątkowe miejsce w Kasztelanii Ostrowskiej. Jest bowiem gospodarstwem starającym się być jak najbliżej natury. To urokliwa przestrzeń gdzie kozy skubią zieloną trawę i są na świeżym powietrzu cały rok. Dostają tylko naturalne produkty bez pasz i kiszonek dzięki czemu ich mleko ma niepowtarzalny smak. Odzwierciedla się to w produkowanych przez Karolinę i Piotra Hałasów serach, jogurtach oraz kefirach. Starają się zaskoczyć wszystkich dużym wyborem pyszności, zaś na Floralia zawitają ze specjalnymi odmianami opartymi na lokalnych ziołach i roślinach jadalnych.

Strona 1 z 1