/ RELACJA / Dzikie Dziedzictwo - Grupa z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na terenówkach w Kasztelanii

 

W ramach poznawania najcenniejszych walorów dziedzictwa przyrodniczego Kasztelanii Ostrowskiej z grupą uczniów i opiekunem grupy Kingą Jankowską z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyruszyliśmy 24 czerwca w rajd południowym krańcem Kasztelanii przez Park Krajobrazowy Promno.

 

Główną tematyką zajęć terenowych były mechanizmy kształtowania się ekosystemów w krajobrazie Wielkopolski oraz gatunków charakterystycznych dla poznawanych typów i podtypów biotopów. Trasa rozpoczęła się w Pobiedziskach w kierunku jeziora Dębiniec (rezerwatu przyrody). Początkowo chłodny ranek nie przeszkadzał w wartkim marszu lasami Parku Krajobrazowego Promno. Niewielką grupą dotarliśmy do jeziora, gdzie odbyły się plenerowe warsztaty o zmienności siedlisk w Polsce. Podczas całej trasy przewodnikami po zawiłościach przyrody była Natalia Olejnik oraz Maciej Jędrzejczak. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w poznawanie kolejnych gatunków i ich wyróżniających własności. 

Uczestnicy kasztelańskiej wyprawy na szlaku

 

Około południa przyświeciło słońce. Idąc na wschód dotarliśmy do Jeziora Drążynek - kolejnego rezerwatu przyrody, obejmującego zarastające szerokim pasem szuwarów śródleśne jezioro. W runie była okazja zobaczyć typowych przedstawicieli naturalnych lasów grądowych oraz rzadkości z świetlistych dąbrów.

Odwiedziny w świetlistej dąbrowie

 

Po rzęsistym deszczu przyspieszyliśmy kroku do Pobiedzisk, mijając po drodze podmokłe łąki i torfowisko z drapieżną rosiczką - rzadką mięsożerną rośliną typową dla siedlisk ubogich w azot. Podczas licznych rozmów była okazja do poznania się bliżej oraz opowiedzenia o Kasztelanii Ostrowskiej i działaniach Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy naszym uczestnikom za zaangażowanie w poznawanie bogactwa przyrodniczego, wiele trafnych pytań (i odpowiedzi) oraz serdeczne przyjęcie nas i miłe dłuuugie rozmowy :)

Torfowiskowa radość, gdy w butach chlupie woda

 


Maciej Jędrzejczak