/ RELACJA / Dzikie Dziedzictwo - Zajęcia w Zakładzie Karnym w Koziegłowach

 

Przyroda stanowi dobre źródło inspiracji do zmiany życia na lepsze. Tematy dotyczące natury są dobrym podłożem do nabywania nowych umiejętności merytorycznych, a na dodatek szacunek do przyrody bliski jest większości z nas. W listopadzie i grudniu odbyły się dwa kolejne spotkania z "Dzikim Dziedzictwem" naszej regionalnej przyrody w Zakładzie Karnym w Koziegłowach.

 

To już kolejne nasze spotkania w Koziegłowach. Wieści o formule zajęć i prowadzących rozchodzą się coraz dalej po Zakładzie, stąd chętnych jest już więcej niż miejsc na warsztatach. W listopadzie przygotowaliśmy temat "Krajobraz jak plastelina - natura zmienności ekosystemów". Zajęcia prowadzili Natalia Olejnik, Maciej Jędrzejczak, Zuzanna Kwias, Antonina Bielicka, Antonina Kubala i Miłosz Siwak. Mieliśmy okazję spotkać się z osobami, których część już wcześniej uczestniczyła w zajęciach. Uczestnicy byli mocno zaangażowani w rozgryzanie kolejnych składowych najbardziej typowych dla Wielkopolski ekosystemów leśnych. Warsztaty są elementem projektu "Dzikie Dziedzictwo".

11 grudnia 2015 roku pełni pozytywnej, przedświątecznej energii wyruszyliśmy podzielić się nią z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Koziegłowach. Tematem spotkania była „Ultrastruktura biocenozy”. Skupiliśmy się na opowiadaniu o różnorodności grzybów i roślin zamieszkujących lasy. Ponadto poruszyliśmy zagadnienie poziomów organizacji życia (czyli jak funkcjonuje i z czego składają się organizm i budujące go komórki). Na zakończenie wspomnieliśmy też o sposobach rozmnażania rozmaitych roślin i zwierząt. Nie zabrakło również pozytywnej rywalizacji w 10 osobowych grupach. Dzięki współpracy Stowarzyszenia z Wydziałem Biologii UAM uzupełnieniem warsztatów była praca przy mikroskopach, potrzebna przyjrzeniu się z bliska omawianym roślinom i grzybom. Miło było zaobserwować, że uczestnicy doceniają olbrzymią wartość przyrody i wykazują bardzo duże zainteresowanie tematem. Oczywiście dla wszystkich nas była to też dobra zabawa. Docelowo spotkania w Zakładzie Karny w Koziegłowach planowane są co miesiąc.

 


Maciej Jędrzejczak, Miłosz Siwak

 

Strona 1 z 1