/ RELACJA / O zagrożonych gatunkach i aktywności społecznej Kasztelanii Ostrowskiej na Młodzieżowym Forum Ekologicznym w Gnieźnie

 

20 listopada gnieźnieński oddział Polskiego Klubu Ekologicznego zorganizował kolejną edycję Gnieźnieńskiego Młodzieżowego Forum Ekologicznego w Centrum Kultury EsTeDe. Otrzymaliśmy bardzo miłe zaproszenie od Prezes Grażyny Bernaciak do wygłoszenia prelekcji na temat osobliwości przyrodniczych Kasztelanii Ostrowskiej oraz działań społecznych realizowanych przez Stowarzyszenie "Kasztelania Ostrowska".

 

Skalnica torfowiskowa - jedna z naszych największych perełek przyrodniczych w Kasztelanii Ostrowskiej (fot. MJ)

 

 


Gnieźnieńskie Młodzieżowe Forum Ekologiczne to cykliczna impreza, organizowana od 16  lat przez Gnieźnieńskie Koło Polskiego Klubu Ekologicznego i poświęcona popularyzacji ważnych zagadnień  z zakresu ochrony środowiska i promocji lokalnych działań ekologicznych.

W dniu 20 listopada 2015 r. o godz. 1100  w Centrum Kultury EsTeDe  przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie spotkała się młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Gnieźnieńskiego. Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem „ Ekofilozofia czyli jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym”.

Wykłady były  poświęcone zagadnieniom:

-  „Co to jest Probiotechnologia? Pożyteczne mikroorganizmy dla człowieka i środowiska” przedstawił Pan Sławomir Gacka Prezes Probiotics Polska Sp. z o.o.

- „Regionalne osobliwości świata roślin – przykłady, zagrożenia, ochrona” przedstawił Pan Maciej Jędrzejczak Prezes Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Prezentacje wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród licznie zgromadzonej młodzieży jak i zaproszonych gości. Interesujące spojrzenie na mikroorganizmy obecne w naszym życiu i ich wykorzystanie w różnych dziedzinach, a także osobiste doświadczenia w zakresie poszukiwań i ochrony unikalnych przedstawicieli świata roślin poszerzyły naszą wiedzę o otaczającej nas przyrodzie.

Na początku spotkania ogłoszono wyniki Konkursu na prezentację multimedialną pod hasłem „Zmień swoje życie na bardziej eko – 10 zasad ekologicznego stylu życia”.  Wpłynęło 31 prac, które przedstawiały spojrzenia młodzieży na to, co w życiu każdego z nas można zmienić aby dbać o ekologiczny styl.

 

źródło:  Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie / http://www.pke.gniezno.pl/9-aktualnosci/126-gmfe151.html

 

Strona 1 z 1